| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Pipe Belling Machine |
|---|---|
| Brand Name: | LB |
| Model Number: | LB-80/156 |
| Certification: | CE ISO |
| Place of Origin: | ZHANGJIAGANG |
| MOQ: | 1 SET |
| Price: | Negotiable(USD EUR) |
| Payment Terms: | L/C,T/T |
| Supply Ability: | 15 SETS PER MONTH |
| Delivery Time: | 45 WORKING DAYS |
| Packaging Details: | NORMAL PACKAGE |
| Powerconsumption: | 5 kW |
| Belling Range: | 16~630mm |
| Socket Numbers: | 1,2,4 |
| Pipe Diameter: | 16-630MM |
| Warranty: | 12 months |
| Plastic Type: | plastic PVC pipe |
| Pipediameterrange: | 20mm - 630mm |
| Plastic Processed: | PVC |
| Operation: | AUTOMATIC |
| Capacity: | 120~800kg/h |
| Company Info. |
| Zhangjiagang Langbo Machinery Co. Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
Pipe Belling Machine | Customizable Expansion Sizes Meeting Different Pipe Needs
The SGK Series Full Automatic Plastic Pipe Belling Machine features motor control bracket height adjustment for easy operation. This advanced system is configured with material-receiving pulling device and related process interfaces that integrate seamlessly with the main machine, enabling both collaborative and standalone operation.
| Pipe Expand Range (Outer Diameter) | Φ 20-630mm |
|---|---|
| Belling Type | R type & U type |
| Used Oil Label | No. 40/Hydraulic Oil |
| Quantity of Heater | 2 |
| Highest Temperature in Heater | 280°C |
| Gas Pressure | 0.6~0.8Mpa |
| Water Pressure | 0.2~0.3Mpa |
| Pipe Length | 3-6m |
| Center Height | 900mm ± 50mm |
| Machine Dimensions | 8615 × 3125 × 2500mm |




|