| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Digital Pressure Gauge |
|---|---|
| Brand Name: | Fluke |
| Model Number: | 8558A |
| Certification: | CCC,CE |
| Place of Origin: | USA |
| MOQ: | 1 |
| Price: | USD$13320/PC |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability: | 10 |
| Delivery Time: | 3 days |
| Packaging Details: | Original New |
| DC voltage: | 100 mV – 1000 V |
| AC voltage: | 10 mV – 1000 V, 1 Hz – 10 MHz |
| Resistance, LoI, HV: | 1 Ω - 10 GΩ |
| DC current: | 10 uA – 2 A |
| AC current: | 10 uA – 2A, 1 Hz to 100 kHz |
| Frequency: | 1 Hz to 10 MHz, 1 Hz to 100 kHz, 10 Hz to 100 MHz |
| Memory: | 15 million |
| Company Info. |
| Mengchuan Instrument Co,Ltd. |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
Key Features

Accurate data, delivered amazingly fast
Shorter test time on the 8588A/8558A high-speed digital platform enables you to increase throughput, improve yield and realize a greater return on your investment. The 8588A/8558A digitizes to memory at 200 nanoseconds per reading and delivers 4.5 digit data to a PC via USB, Ethernet and GPIB at 100,000 readings per second. Fast, high resolution data capture gives you the quantity and quality of information you need to make timely, correct decisions affecting system throughput and efficiency.
|