| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Electric Deck Oven |
|---|---|
| Brand Name: | World-Seiki |
| Place of Origin: | Made in China |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | 720 USD/Set |
| Certification: | ISO,CE,CO |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100 sets/month |
| Delivery Time: | 10 working days |
| Packaging Details: | Export Wooden Case |
| Model Number: | WEE |
| application fields: | Commercial Catering, Snack Food Factory, Bakery, Frozen Food Factory |
| condition: | New |
| dimension(l*w*h): | 780*1000*366mm(30.71*39.37*14.41in) |
| key selling points: | Easy To Operate |
| output product name: | Pizza, Sandwich, Chicken wing,Cake |
| raw material: | Flour, Bread |
| voltage: | 220V |
| warranty: | 1 Year |
| weight: | 60 KG(132.28lb) |
| power: | 2800 |
| Product name: | Electric Deck Oven |
| Quantity of trays: | 1 |
| After-sales Service Provided: | 1 year , Free spare parts |
| Operating Language: | English |
| Power Source: | Electric Gas |
| Type: | Convection |
| OEM / ODM: | Acceptable |
| Style: | Fashionable |
| Material: | Stianless Steel |
| Showroom Location: | None |
| Video outgoing-inspection: | Provided |
| Machinery Test Report: | Provided |
| Marketing Type: | Ordinary Product |
| Warranty of core components: | 1 Year |
| Applicable Industries: | Hotels, Food & Beverage Factory, Restaurant, Food Shop, Food & Beverage Shops, Other |
| Core Components: | Material:Stainless steel |
| Company Info. |
| Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
| Model | WSK-901 | WEE |
|---|---|---|
| Quantity of trays | 1 | 1 |
| Tray size (mm) | 400*600 | 400*600 |
| Inner size (mm) | 420*620*200 | 430*660*200 |
| Overall size (mm) | 780*1000*360 | 730*880*530 |
| Temperature range (°C) | 300 | 1 |
| Each deck power | 2.8 kW | 17500 |
| Voltage (V) | 220 | 220 |
| Weight (kg) | 60 | 70 |
| Surface material | SUS430HL | Bowl.ball.hook.fan |
| Optional | Stone plate, exhaust hood | Stone plate |

Ideal for commercial bakeries, food production facilities, and industrial baking operations requiring reliable, high-performance deck ovens.
We are Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd., based in Jiangsu, China, established in 2011. Our factory employs approximately 50 people and serves Eastern Asia (50%), Domestic Market (30%), and Southeast Asia (20%).
We provide pre-production samples before mass production and conduct final inspections before shipment to ensure product quality.
Our product range includes planetary mixers, spiral mixers, divider rounders, moulders, slicers, proofers, convection ovens, deck ovens, and complete bakery production lines.
Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd. is a professional manufacturer with nearly 40 years of experience in bread, snacks, and kitchen equipment production and manufacturing.
Yes, we welcome factory visits. As a Wuxi manufacturer with professional bakery equipment production experience since 2011, we're happy to host potential partners.
Yes, we offer OEM services and can apply your logo to the equipment. Our standard WSK branding is also available if preferred.
|