| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
| Categories | Commercial Bread Proofer |
|---|---|
| Brand Name: | World-Seiki |
| Place of Origin: | Made in China |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | 800USD/Set |
| Certification: | ISO,CE,CO |
| Packaging Details: | Export Wooden Case |
| Delivery Time: | 10 working days |
| Supply Ability: | 100 sets/month |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Model Number: | CCTH |
| Power: | Electric |
| raw material: | Water, Milk, Flour, Egg, Sugar |
| application fields: | Snack Food Factory, Commercial Catering, Vegetable Processing Plant, Bakery, Hotel |
| condition: | New |
| dimension(l*w*h): | 780*1160*800mm |
| key selling points: | Low Noise Level |
| Loaf Size: | 0.5 lb, 1 lb, 1.5 lb, 3 lb |
| machinery function: | Dough Proofing |
| output product name: | Cake and Bread |
| Plug Type: | Japanese Plug, Us Plug, European Plug |
| voltage: | 220V |
| warranty: | 1 year |
| weight: | 80 |
| Product name: | Proofer |
| After-sales Service Provided: | 1 year , Free spare parts |
| Operating Language: | English |
| Power Source: | Electric |
| Type: | Proofing |
| OEM / ODM: | Acceptable |
| Style: | Fashionable |
| Material: | Stianless Steel |
| Company Info. |
| Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd |
| Verified Supplier |
| View Contact Details |
| Product List |
| Property | Detail | Value |
|---|---|---|
| Model | CCTH | |
| Quantity of trays | 14 | |
| Tray size ( mm) | 400*600 | |
| No. of shelves | 7 | |
| Overall size(mm) | Width | 780 |
| Depth | 1160 | |
| Height | 800 | |
| Door | Single door | |
| Power(kw) | 0.9 | |
| Voltage (V) | 220 | |
| Weight (kg) | 80 | |
| Control mode | Computer | |
| Surface material | SUS430 | |

We are Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd, based in Jiangsu, China, established in 2011. We export to Eastern Asia (50%), Domestic Market (30%), and Southeast Asia (20%) with approximately 50 employees in our factory.
We ensure quality through pre-production samples before mass production and final inspection before shipment.
We manufacture planetary mixers, spiral mixers, divider rounders, moulders, slicers, provers, convection ovens, deck ovens, and complete bakery production lines.
Wuxi Xiangjing Machinery Co., Ltd is a professional manufacturer with nearly 40 years of experience in bread, snacks, and kitchen equipment production.
Yes, we welcome factory visits. We are a Wuxi-based manufacturer with professional bakery equipment production experience since 2011.
Yes, we provide OEM services including custom branding. You can choose to have your logo on the machine or use our WSK branding.
|