KBE-6500MTD Double-Head CNC profile machining center
Categories Profile Machining Center
Brand Name: GUSS
Model Number: KBE-6500MTD
Place of Origin: JIANGSU
Certification: CE
MOQ: 1
Price: TO BE NEGOTIATED
Delivery Time: 30-60 DAYS
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 10 PCS/MONTH
X-axis travel: Maximum travel of single axis: 5235 mm, minimum distance between dual axes: 1318 mm
Y-axis travel: 550mm
Z-Axis travel: 700mm
B-axis: ±90°
Distance from spindle nose to table surface: 150-850mm
Worktable: 6500*600mm
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Technical Features
  • Flexible oscillating axis for multi-angle cutting with A/C or B-axis swing motion
  • Long X-axis travel up to 6500 mm for processing elongated workpieces