Allen Bradley 1756-PA75R Programmable Logic Controller PLC 100 - 240VAC
Categories Programmable Logic Controller PLC
Brand Name: Allen‑Bradley
Model Number: 1756-PA75R
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 10000 pcs
Delivery Time: 5-7 days
Total Points: 60 points.
Power Supply Voltage: 100 – 240VAC.
Actual Price: Negotiabled
Number_of_Outputs: 10
Number_of_Inputs: 14
Operating_Temperature_Range: -20°C to 60°C
Memory: 50 KB
Weight: 0.5 kg
CPU_Speed: 100 MHz
Power_Consumption: 5 W
Output Method: Transistor
Application: Spinning machine, conveyer belt
Input_Voltage: 24 V DC
Model: S7-1200
Supply Voltage Type: AC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Basic Information
1. Manufacturer: Rockwell Automation (Allen-Bradley)
3. Connection Requirements: Requires 1756-CPR2 cable to connect to the chassis adapter
4. Dimensions: 175.0 × 145.0 × 137.0 mm (6.9 × 5.7 × 5.4 in)
5. Weight: Approx. 1.45 kg (3.2 lb)
Electrical Specifications
1. Input: 85–265 V AC (nominal 120/240 V AC), 47–63 Hz; Input power 120 VA / 115 W; Maximum inrush current 20 A; Hold-up time 2 cycles at 60 Hz, 2 cycles at 50 Hz
2. Output: Total power 75 W (0~60°C); Output levels: 1.2 V DC / 1.5 A, 3.3 V DC / 4 A, 5.1 V DC / 13 A, 24 V DC / 2.8 A
3. Isolation: Power input – back panel, power input – alarm, alarm – back panel are reinforced insulation; 3250 V DC withstand voltage 60 s
Environment and Certifications
2. Immunity/Mechanical: 2 g vibration (10–500 Hz); Operating shock 30 g; Compliant with IEC 61000 series immunity standards
3. Certifications: c-UL-us, CSA; Class I, Division 2 hazardous location certification
Core Functions and Applications
Additional Notes:
• Supports hot-swappable (RIUP), maintenance without downtime.
• Compatible with B and C series standard racks and 1756 XT racks.
Buy Allen Bradley 1756-PA75R Programmable Logic Controller PLC 100 - 240VAC at wholesale prices