PIC32MM0256GPM028-I/M6
Categories Microcontroller MCU
Category: Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case: 28-UFQFN Exposed Pad
Number of I/O: 21
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable: Not Verified
RAM Size: 32K x 8
Program Memory Type: FLASH
Connectivity: IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Package: Tube
EEPROM Size: -
Program Memory Size: 256KB (256K x 8)
Oscillator Type: Internal
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status: Active
Core Size: 32-Bit Single-Core
Mounting Type: Surface Mount
Series: PIC® 32MM
Supplier Device Package: 28-UQFN (4x4)
Data Converters: A/D 12x10/12b
Mfr: Microchip Technology
Core Processor: MIPS32® microAptiv™
Speed: 25MHz
Base Product Number: PIC32MM0256GPM028
Description: IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28UQFN
Model Number: PIC32MM0256GPM028-I/M6
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PIC32MM0256GPM028-I/M6
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 28-UQFN (4x4)