PSE60-600-70 30kw ABB Frequency Converter Plc Programming Controller Module
Categories ABB Module
Brand Name: ABB
Model Number: PSE60-600-70
MOQ: 1
Payment Terms: T/T
Delivery Time: 3-7 days
Packaging Details: Original packaging
Brand: ABB
Product type: Frequency Converter
Lead time: 3-5 Days
Application scenarios: Industrial Automation
Condition: 100% Original
Warranty: 1 Year
Service: One-stop Service
Shipping By: DHL\UPS\Fedex\EMS\TNT\Aramex
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
1. Main Specifications
Rated Operational Voltage208 ... 600 V AC
Rated Control Supply Voltage (Us)100 ... 250 V AC
Rated Control Circuit Voltage (Uc)24 V DC
Rated Frequency (f)
50/60 Hz
Main Circuit 50 / 60 Hz
Package Level 1 Depth Length/Height/Width
257 MM 288 MM 178 MM
Package Level 1 Gross Weight3.2 kg
2. Key Selling Points
  1. High Dynamic Response for Precision Motion Control:Features advanced vector control algorithms and high-speed current loop technology (bandwidth > 1 kHz), enabling fast acceleration/deceleration, precise positioning, and excellent speed stability for complex motion profiles.