PSTX60-600-70 30kw 22kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
Categories ABB Module
Brand Name: ABB
Model Number: PSTX60-600-70
MOQ: 1
Payment Terms: T/T
Delivery Time: 3-7 days
Packaging Details: Original packaging
Brand: ABB
Product type: Soft Starter
Lead time: 3-5 Days
Condition: 100% New Original
Warranty: 1 Year
Service: One-stop Service
Application scenarios: Industrial Automation
Shipping By: DHL\UPS\Fedex\EMS\TNT\Aramex
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
1. Main Specifications
Rated Working Voltage208 . 600 Volt Alternating Current
Rated Control Power Supply Voltage (Us)100 . . 250V AC
Rated Control Circuit Voltage (Uc)24V DC
Rated Frequency (f)50/60 Hz
Main Circuit 50/60 Hz
Package Level 1 Depth Length/Height/Width
282 MM 388 MM 200 MM
Packaging Level 1 Gross Weight5.6 Kilograms
2. Key Selling Points
  1. Ideal for Medium-Sized Industrial Motors with Smooth Start:Rated at 60 A, suitable for 25–30 kW three-phase induction motors. Widely used in pumps, fans, compressors, and conveyors to reduce inrush current (down to 3–5× rated current), protecting both power grid and mechanical systems.