DA-FDB-72F-18 Fiber Optic Distribution Box
Categories Fiber Distribution Box
Brand Name: Dawnergy
Model Number: DA-FDB-72F-18
Place of Origin: China
MOQ: 100
Payment Terms: L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Packaging Details: Carton
Material: PP
Protection level: IP68
Max Capacity: 8(SC/APC or SC/UPC)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Features
l Suitable for indoor or outdoor, wall-mounted, pole installation.
Specifications
Parameters
Specification
Operating temperature
-40 ~+85
Relative humidity
≤95%(+30)
Atmospheric pressure
70KPa~106KPa
Insertion loss
≤10.5 dB
UPC return loss
≥50 dB
APC return loss
≥50 dB
The insulation resistance between the grounding device and the metal parts of the box
no less than 2*104MΩ/500V(DC);IR≥2*104MΩ/500V
The voltage resistance between the grounding device, and the box and its metal parts
no less than 3000V(DC)/min, no puncture, no flashover; U≥3000V
Size(A*B*C)
337*195*128mm
Material
PP
Protection level
IP68
Max Capacity
8(SC/APC or SC/UPC)
Capacity of FOSC(Bunchy)
72F
Installation size(D*E)
174*111mm
Into the largest
cable diameter
16mm*2 7mm*2
Standard Package
No.
Name
Unit
Quantity
1
Fiber Optic Distribution Box
piece
1
User Manual
piece
Pole Ring (Option)
Installation
Mounting options
Wall fixation: use mounting ears.
Pole fixation: use mounting ears in combination with plastic or metal hose clamps.
Wall-mounted installation
Drill 4 holes into the wall based on the size in table 1, place the expansion bolt M6*50mm, place the box to match up the holes and use bolt to fasten.