Juice Beverage Plastic Bottle Drinks Pet Blowing Machine For 200-2000ML Bottle
Categories PET Bottle Blowing Machine
Brand Name: Reliable
Model Number: RM-4000
Certification: CE ISO SGS
Place of Origin: Jiangsu, China (Mainland)
MOQ: 1 Set/Sets
Payment Terms: L/C, T/T
Supply Ability: 15 Set/Sets per Month Automatic Used PET Bottle Stretch Blowing Molding Machine
Delivery Time: 35-45 working days
Packaging Details: The normal packing is wooden box
Blow Moulding Type: Stretch Blow Moulding
Voltage: 380V/3PH/50HZ
Power(W): 68KW
Weight: 4600KG
Capacity: 2000BPH/500ml bottle
Control: PLC+Touch Screen
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Technology datas of PET Bottle Blowing Moulding Machine
Type
RM-2000 Plastic Bottle Making Machine
Output
According to bottle type
2000PCS/H
Product specification
Bottle diameter
20mm-100mm
Bottle height
50mm-350mm
Bottle mouth diameter
15mm-38mm
Mold
Cavities
4cavities
Mold thickness
200mm
Mold effective area
500*500mm
Main power
Power
380v 3Phase /220v 3Phase 50/60HZ
Install power/actual power
49kw/10kw
Air source
Low pressure air compressor
1.2m3/min 1.0MPa
High pressure air compressor
2.0m3/min 3.0MPa
Cold dry machine
2.0m3/min 3.0MPa 1set
cooling water
Cooling water quantity
15L/min
Main machine size
Length width height/weight
2308*2058*1920mm/3600kg
Feed embryo machine size
Length width height/weight
2000*950*2480mm/250kg