CCDD-30L Wire Length Measuring Device , Cable Meter Counter AC110-220V
Categories Wire Length Measuring Device
Brand Name: Mercury-tech
Certification: ISO9001
Place of Origin: China Zhengzhou
MOQ: 1 PCS
Price: negotiation
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 500 Set/Sets per Month
Delivery Time: In three days after getting your payment
Packaging Details: Carton or Wooden Box
Control: Relay output
Power: AC110-220V
Count range: 0-99999.99m
Display: 7 Digits Screen Display
Accuracy: 0.001m
Features: Easy and convenient, complete functions.long life
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
CCDD-30L Cable Meter Counter Wire Length Measuring Device. Length measurement.
The model CCDD-30L is used for measuring the length of cable ( external diameter between 1mm - 30mm ).
The model CCDD-60L is used for measuring the length of cable ( external diameter between 1mm - 50mm ).
The model CCDD-150L is used for measuring the length of cable ( external diameter between 3mm - 150mm ).
The Electronic Counter
Maximum count: 10Km
Measurable length: 0-99999.99m
Cumulative length: 0-9999999m
Calibrate measuring precision.
Protection data when Power Down.
Pre-setting the length.
Pre-setting alarm length.
External dimensions: 160mm×80mm×170mm
Installation hole size: 152mm×76mm
Features
1. Designed for wire and cable pipe meter and design process, high precision.
2. LED display is clear and easy reading.
4. High accuracy,up to +/- 0.1%
5. Positive or reverse two-way adjustable counting
6. Emergency power down data protection
7. CCDD-150L is specially designed with air cylinder unit.
8. Counter support height can be adjusted to adapt to different heights of the production line.
9. The position of decimal point on display is adjustable..
10.Standard Belt,easy to find replacement belt in market.
Specifications
ModelCCDD-30LCCDD-60LCCDD-150L
Measuring Range3-30mm3-50mm3-150mm
Max Counting Length9999999999999999999
Max Total Length99999.9999999.9999999.99
Accuracy+/- 0.1%+/- 0.1%+/- 0.1%
Dimension410x180x1200mm430x225x1200mm490x370x590mm
Total Net Weight17KG22KG55KG
Max Measuring Speed400 m/min400 m/min400 m/min
Relay Output222
Alarm OutputYesYesYes
Display digits7 digit7 digit7 digit
Length Measuring UnitMeterMeterMeter
CalibrationYesYesYes
Decimal Point ShiftYesYesYes
Length PresetYesYesYes
Ahead of Preset OutputYesYesYes
Control PresetYesYesYes
Emergent Data ProtectionYesYesYes
Two-Direction CountingYesYesYes
RS485OptionOptionOption
Power Consumption<10W<10W<10W
Voltage
220V
50/60HZ
220V
50/60HZ
220V