Unshielded / Shielded High Power SMD Chip Inductor NRV2012T2R2MGF V Type Durable
Categories SMD Power Inductor
Brand Name: Shareway
Model Number: NRV2012T2R2MGF
Certification: RoHS,ISO9001-2001
Place of Origin: Guangdong,shenzhen
MOQ: 500/1000
Price: Supportive
Payment Terms: TT,Paypal,West Union
Supply Ability: 1kk-pcs/month
Delivery Time: Stock Or 3 weeks
Packaging Details: Reel/Tray
Part number: NRV2012T2R2MGF Shielded/ Unshielded High Power SMD Chip Inductor
Series: NR series
Type: V type
Inductance: 2.2 uH ± 20 %
Case Size: 2.0x2.0 mm
Rated Current: 1.2 A
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
NRV2012T2R2MGF Shielded/ Unshielded High Power SMD Chip Inductor
Description:
BrandShareway
Part numberNRV2012T2R2MGF
Inductance2.2 uH ± 20 %
Case Size (mm)2.0x2.0
Rated Current (max)1.2 A
Saturation Current (max)1.6 A (⊿L=30%)
Saturation Current (typ)1.7 A (⊿L=30%)
Temperature Rise Current (max)1.2 A (⊿T=40℃)
Temperature Rise Current (typ)1.35 A (⊿T=40℃)
DC Resistance (max)0.1548 Ω
DC Resistance (typ)0.129 Ω
LQ Measuring Frequency100 kHz
Operating Temp. Range-25 to +120 ℃
(Including-self-generated heat)
Temperature characteristic
(Inductance change)
± 20 %