Sealed Digital Input Output Module 1746-IM16 / C 1746-1M16 SLC 500 AC Input Module
Categories Digital Input Output Module
Brand Name: AB
Model Number: 1746-IM16
Certification: CE
Place of Origin: USA
MOQ: 1 PC
Price: 1-500USD
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 30 PCS/ PER Month
Delivery Time: 2-3 days
Packaging Details: orginal box
Brand: AB
Model: 1746-IM16
Type: I/O Adapter Module
Origin of Country: USA
Voltage Range: 170-265 Volts AC
Inputs: 16
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
New Sealed Allen Bradley 1746-IM16 /C 1746-1M16 SLC 500 AC Input Module
Quick Detials
  • ALLEN BRADLEY
  • 1746-IM16
  • 1746IM16
  • INPUT MODULE FOR PROGRAMMABLE CONTROLLER
  • 16 CH
  • 200/240VAC
  • one year warranty
Specifications:
About 1746-IM16
The 1746-IM16 SLC 500 Digital AC Input Module by is an input (AC) module with sixteen 200-240V AC inputs and is fitted into any available SLC 500 I/O chassis using an RTB (Removable Terminal Block). It has 16 points per common and an input operating voltage of 170-265V AC at 47-63Hz. It has a backplane current rating of 0.085A at 5V DC and an electrical signal delay of 35ms for ON and 45ms for OFF state around its input points. It has an OFF-state rating of 50V AC voltage loss and 2mA maximum OFF-state current.
The 1746-IM16 has an input current (nom) of 12mA around each input points and has a maximum surge current of 1.6A, which can last for a maximum duration of 0.5ms. It has a maximum power dissipation of 0.35W at each point and the total heat dissipated by the module is at 6W. It provides voltage isolation between input terminals and control logic tested at 1500V and is NEMA standard ICS 2-230-rated for noise immunity. The operating temperature of the 1746-IM16 ranges between 0 and 60 °C (32 and 140 °F) at 5-95% non-condensing humidity limits and it has a non-operational storage temperature of -40 and 85 °C (-40 and 185 °F). The 1746-IM16 has an operational shock withstand of 30G and can sustain an operating 2.5G vibration at 57-200Hz.