Feed Through Header PCB Connector Direct Plug In Block DL2EDG15V-XX-5.08 Durable
Categories PCB Connector
Brand Name: DELI
Model Number: DL2EDG15V-XX-5.08
Place of Origin: CN
MOQ: 100
Supply Ability: 10000
Delivery Time: 2DAYS
Packaging Details: BAG
Payment Terms: T/T, Western Union
Pitch: 5.08MM
Poles: 2P-24P
Housing: PA66. UL94V-0
Rated voltage: IEC:250V UL:300V
Rated current: IEC:7A UL:8A
Withstanding voltage: AC2000V/1Min
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MATERIAL
Pitch:5.08MM
Poles: 2P-24P
Pin header:Brass, Tin plated
Housing:PA66. UL94V-0
ELECTRICAL
Rated voltage:IEC:250V UL:300V
Rated current: IEC:7A UL:8A
MECHANICAL
Temperature range:-40℃-- +105℃
MAX soldering:+250℃ for 5 sec