256 Kbytes Flash Circuit Board Chip STM32F030RCT6 Temperature Range -40 To +85 °C
Categories Circuit Board Chip
Brand Name: ST
Model Number: STM32F030RCT6
Certification: ROHS
Place of Origin: Original & New
MOQ: 10pcs
Price: Negotiate
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability: 10000pcs
Delivery Time: 1-3Days
Packaging Details: BOX
Series: Mainstream ARM Cortex-M0 Value line MCU
Package: 64-LQFP (10x10)
Feature: Frequency up to 48 MHz
Type: MCU Chip IC
D/c: New & Original Only
Lead time: 0-3 Days
Program memory: 256 Kbytes Flash
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Microcontroller IC 32-Bit 48MHz STM32F030RCT6 MCU Circuit Board Chips
ARM® Cortex®-M0 STM32F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Descriptions:
The STM32F030x4/x6/x8/xC microcontrollers incorporate the high-performance Arm® Cortex®-M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 256 Kbytes of Flash memory and up to 32 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (up to two I2Cs, up to two SPIs and up to six USARTs), one 12-bit ADC, seven general-purpose 16-bit timers and an advanced-control PWM timer.
The STM32F030x4/x6/x8/xC microcontrollers operate in the -40 to +85 °C temperature range from a 2.4 to 3.6V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
The STM32F030x4/x6/x8/xC microcontrollers include devices in four different packages ranging from 20 pins to 64 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included. The description below provides an overview of the complete range of STM32F030x4/x6/x8/xC peripherals proposed.
Feature
Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
• Memories
– 16 to 256 Kbytes of Flash memory
– 4 to 32 Kbytes of SRAM with HW parity
• CRC calculation unit
• Reset and power management
– Digital & I/Os supply: VDD = 2.4 V to 3.6 V
– Analog supply: VDDA = VDD to 3.6 V
– Power-on/Power down reset (POR/PDR)
– Low power modes: Sleep, Stop, Standby
• Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
– Internal 40 kHz RC oscillator
• Up to 55 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Up to 55 I/Os with 5V tolerant capability
• 5-channel DMA controller
• One 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Separate analog supply: 2.4 V to 3.6 V