G455/30/100 Paint 25x3 Serrated Bar Grating
Categories Industrial Steel Grating
Brand Name: TT
Model Number: TT-3
Certification: ISO9001-2015
Place of Origin: AN PING , CHINA .
MOQ: 3tons
Price: lower
Supply Ability: 1500tons/month
Packaging Details: wooden pallet packing or steel strip
product name: metal grating
type bar: serrated bar
raw material: Q235/S235
surface treatment: HDG/painting/non treatment
packing: wooden pallet packing and steel strip
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
A36, S235jr, St37-2, SS400, Q235
Hot Dipped Galvanized Serrated Flat/Stainless Steel Grates/Floor Bar Grids
Bearing Bar (Load Bar) Specifications (mm)
Bearing Bar Pitch (center to center)
12.5, 15,25, 30, 30.16, 32.5, 34, 40, 41.25, 45, 50, 60, 60.32, 80, 100 mm etc, also be according to client's requirement and 30, 40, 60mm are recommended,
3) Cross Bar Pitch (center to center)
38, 50, 76, 100, 101.6mm etc, also be according to client's requirement and 50, 100mm are recommended,
America standard is available.
Specification
Drainage steel grating cover Drainage ditch material
Steel,Low carbon steel,stainless steel&Q235,A36,SS304,SS316L,
S235JR
Surface treatmentBlack, hot dipped galvanized, paint
Bearing bar width*thickness25x3,25x4,30x3,30x4,30x5,32x5,40x5,50x5,.....75x10mm
Bearing bar pitch
12.5, 15, 20, 23.85, 25, 30, 30.16, 30.3, 34.3, 35, 40, 41, 60mm.