Black 203DPI DC24V 1.5A Receipt POS Thermal Printer
Categories Thermal Label Printer
Brand Name: SUNLUX
Model Number: XL-RP5810
Certification: CE, FCC
Place of Origin: China
MOQ: 50 Pieces
Price: Negotiation
Payment Terms: T/T, Western Union, D/P, L/C, D/A
Supply Ability: 10000 PCS per month
Delivery Time: within 15 work days if less than 1000 pcs
Packaging Details: 50pcs in one carton
Printing Method: Direct thermal
Printing Speed: 130mm/s
Interface Type: Parallel/usb/serial optional
Print Span: 58mm
Commands: ESC/POS
Dimension: 180*138*115mm
USB Port: DC24V/1.5A
Color: Deep Black
Gross weight: 645g
Lan Port: DC24V/1.5A
Print Density: 203DPI (384/row)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
USB 58mm mini Receipt POS Portable Thermal Machine Printer
Product Features
Suitable for 95% of commercial retail POS systems
Light in weight and smart in shape
Low noise and high-speed printing
Support cash drawer driver
Easy for paper installation, easy maintenance and excellent structure
Low power consumption and low operating costs ( No ribbons or ink cartridges )
Print method: Thermal Line Printing
Product Specifications
Brand:
SUNLUX
Model Number
XL-RP5810
Description of Goods
58MM Fashionable thermal printer
Dimension
180*138*115mm (W*D*H)
Print Method
Direct thermal
Paper Width
58mm
Print Width
48mm
Weight ( g)
645g
Print Density
203DPI (384/row)
Print Speed
130mm/s
Color
Deep Black
Interface
USB/RS232/Serial/parallel optional
USB Port
DC12CV/2A
Serial Port
DC12CV/2A
Parallel PortDC12CV/2A
Self-check
Without paper /low power/ cover open
Commands
ESC/POS compatible
OAD Mode
Top cover sinking loading(easy-to-fit paper structure)
Operate Setting
Temperature:-10℃~50℃; Humidity:20%~85%
Recharge Setting
Temperature:5℃~40℃; Humidity:20%~85%
Storage Setting
Temperature:-20℃~70℃; Humidity:5%~95%
Product Images
Pacgaging&Shipping
1. FedEx/DHL/UPS/TNT for samples, Door-to-Door;
2. By Air or by Sea for batch goods, for FCL; Airport/ Port receiving;
3. Customers specifying freight forwarders or negotiable shipping methods!
4. Delivery Time: 3-7 days for samples; 5-25 days for batch goods.
Details
1.Great Functionality: The 58mm USB thermal receipt printer support cash drawer driving, compatible ESC/POS print commands, support bitmap and download graphics printing, built-in data buffer (when printing can receive print data).
Buy Black 203DPI DC24V 1.5A Receipt POS Thermal Printer at wholesale prices