Emerson R48-5800A Rectifier Module 48V 5800W R48-5800 R48-5800A For Netsure 801
Categories Power Module
Brand Name: Emerson
Model Number: R48-5800A
Place of Origin: CHINA
MOQ: 1pc
Payment Terms: T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 500pcs/week
Delivery Time: 3-7 work days
Packaging Details: 1pc into a spare inner foam carton and pack with exteral wooden carton
Type: POWER MODULE
Products status: Stock
Product name: Emerson R48-5800A
Shipping term: DHL,Fedex,UPS,EMS,AIR
Condition: Brand New
Warranty: Six month
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Application:
The R48-5800A rectifier converts 380 to 415 VAC 3-phase supply voltages into stable nominal -48V DC voltage adjustable to the needs of the application. The R48-5800A is a constant power rectifier designed with the latest patented switch-mode technology using DSP (Digital Signaling Processor) functionality for efficient operation.
Place of Origin:Changsha, ChinaBrand Name:EMERSON
Model Number:R48-5800AUse:Communication Power Supply System
Product Condition:New Original PackagingInput Voltage: 260 to 530 V AC
Line Frequency: 45 to 65 HzMax Input Current: 12 A
Power Factor: 0.99THD (Total Harmonic Distortion): <5%
Output Voltage: -42 to -58 V DCOutput Power: 5800W@Vout >48VDC
Output Current limit set Point: 0 to 120 AEfficiency: 92.5%
Type: Rectifier Module
Product Details:
Pr
Buy Emerson R48-5800A Rectifier Module 48V 5800W R48-5800 R48-5800A For Netsure 801 at wholesale prices