Crimping Type BJ-600AYT/GZ-1 Single Core Moible Connection Explosion-Proof Plug Socket
Categories Explosion Proof Plug And Socket
Brand Name: DOWE
Model Number: BJ-600AYT/GZ-1
Certification: EX
Place of Origin: CHINA
MOQ: 2
Price: USD66.67-73.34/set
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 1000set/week
Delivery Time: 5-8days
Packaging Details: 25cmx15mx10cm
Product nam: Explosion proof socket
Type: BJ-600AYT/GZ-1
voltage: 500V
current: 600A
Model: Moible
MOQ: 2PCS
Material: aluminium alloy
Using: Drilling Equipment
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BJ-600AYT/GZ-1 Moible Explosion-Proof Plug Socket
Product Description
Explosion Proof Plug Socket
Explosion proof plug and socket receptacles rated 60A, voltage 110V to 480V for use within hazardous areas with potential explosive atmospheres zones 1 and zone 2 (Gas) zone 21 and zone 22 (Dust). Robust innovative design, high chemical durability,
connectivity.
Specification
Brand Name
DOWE
Model Number
BJ-600AYT/GZ-1
Grounding
ISOLATED GROUND
Product name
Explosion proof socket
voltage
500V
current
600A