15mm Mounting 45000CPH LED Bulb Making Machine 0402 Component
Categories Pick And Place Machine
Brand Name: ETON
Model Number: HT-E8S-600
Certification: CCC\CE\SIRA
Place of Origin: CHINA
MOQ: 1 set
Supply Ability: 50 sets /month
Packaging Details: Wooden case
Quality: best quality
Type: Single module machine
Component size: min size 0402
Feeder station: 28 PCS
Nozzles: 12 PCS
Period for delivery: 30 days after deposit
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Machine parameter
Size2550*1650*1550mm
weight1700kg
PCB size
Max:1200*500mm
Min:100*100mm
No.of camera2 sets of imported camera
Mounting height<15mm
Optimum speed45000CPH
Feeder station28 PCS
Nozzles12 PCS
X Y Z axis drive wayHigh-end magnetic linear motor and servo motor
Mounting modeGroup picking and separate placing,separat picking and separate placing
application
Machine parts
Main feature
1. Mounting components:LED,capacitor,resistors,IC,shapes components etc.
2. Component:Min.size 0402 and Max.height 15 mm
3. Application:Power driver,eletric board,lens,linear bulb,household applicance etc.
Company information
Our company has an industrial park equipped with advanced processing and manufacturing centers
Certification of Honor
Our clients
Package description
The products exported by our company are all vacuum-packed and the outer packaging is wooden cases
Logistics transportation
In terms of transportation, we support three types of transportation by sea, land and air.
Remark
The delivery period is within four weeks after receiving the deposit
Term of payment:30% depositing on the date of signing contract,70% payment before delivery.
Quotation in valid:30 days
About service information
The main difference between dedicated machine and multi-function machine
Multi-functional machineDedicated machine
structureSingle armDouble arm
Head spacing≤22mm<5mm
Feeder station spacing
18mm,(Not adjustable)
6.5mm,adjustable
12.8mm,adjustable
FAQ
Q:Why your price is so high?
Q:How about your system?
Q:What is the maximum PCB size ?
A:It is 1200*500mm.
Buy 15mm Mounting 45000CPH LED Bulb Making Machine 0402 Component at wholesale prices