PSL1 Energy Mining 10000PSI Wellhead Christmas Tree
Categories Drill Spare Parts
Brand Name: TR Solids Control
Model Number: TRCYS
Certification: API 6A, ISO9001
Place of Origin: Xi'an, China
MOQ: 1 set
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability: 2000 sets per month
Delivery Time: Within 25 days after deposit
Packaging Details: Pallet or wooden case
Working Temperature: -46°C ~ 121°C (L . U)
PR: PR1 ~ 2
Product Level: PSL1~PSL3
Working Pressure: 2000~20000PSI
Material: Alloy Steel, Carbon Steel
Size: 2.1/16" to 5.1/8"
Application: Energy & Mining
Package: Wooden case
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Wellhead Christmas X-Mas Tree with Pressure 10000 PSI
Product Introduction
·It can be designed into general or integral structure as required;
·It can be completed with pneumatic/hydraulic safety valve;
·It can be classified into two kinds of single-wing and dual-wing.
·As required, matched choke may be positive choke or adjustable choke alternatively
Main Benefits of Wellhead Christmas Tree/X-mas Tree
  • Apply to all kinds of casing, tubing programs and connection forms.
  • Can be equipped with various (pneumatic) hydraulic safety valve.
  • Safe and reliable running, simple and convenient operating and maintenance.
Technical Sheet for Wellhead X-mas Tree Assembly
ParameterType
KQ65/21KQ65/35KQ80-65/35KQ65/70KQ78-65/70KQ65/105KQ78-65/105
Rated Pressure3000psi5000psi5000psi10000psi10000psi15000psi15000psi
Nominal SizeMain2-9/16″2-9/16″3-1/8″2-9/16″3-1/16″2-9/16″3-1/16″
Side2-9/16″2-9/16″2-9/16″2-9/16″2-9/16″2-9/16″2-9/16″