17" G170ETN02.2 Sunlight Readable 1280x1024 LCD Display Panel
Categories AUO LCD Panel
Brand Name: AUO
Model Number: G170ETN02.2
Place of Origin: Taiwan
MOQ: 1
Price: pls contact us
Payment Terms: T/T, Western Union,PAPLY,BANK TRANSFER
Supply Ability: 1000
Delivery Time: 5-8 work days
Packaging Details: standard Packaging
Viewing Angle: 80/80/70/70 (Typ.)(CR≥10)
Luminance: 800 cd/m² (Typ.)
Signal Type: LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Contrast Ratio: 700 : 1 (Typ.) (TM)
Operating Temperature: -30 ~ 85 °C
Operating Mode: TN, Normally White, Transmissive
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Description Of AUO LCD Panel
G170ETN02.2 is a 17.0 inch diagonal a-Si TFT-LCD display screen product from AUO, with a built-in WLED backlight, without backlight driver, without touch screen. On the basis of latest version datasheet Ver1.2 which was released out on 11 7 2017, G170ETN02.2 supports display 1280(RGB)×1024 (SXGA) with aspect ratio of 5:4 (W:H), whose pixels are arranged in RGB Vertical Stripe.
AUO G170ETN02.2 Optical Details
Basic Detail :
Luminance
800 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
700:1 (Typ.) (Transmissive)
Good View at
Response Speed
15/5 (Typ.)(Tr/Td) ms
Viewing Angle
80/80/70/70 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode
TN, Normally White, Transmissive
Color Performance :
Chromaticity
Wx:0.313; Wy:0.329
Support Color
16.7M (8-bit)
Color Temperature
6485K
White Variation
1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points)
1931 Color Gamlt :
NTSC Ratio
71%
sRGB
92% coverage
Adobe RGB
71% coverage
DCI-P3
74% coverage
Rec.2020
53% coverage
Remarks
sRGB (Rec.709, BT.709), Rec.2020 (BT.2020)
Dispaly Performance :
Outdoor Visibility
Sunlight Readable
Transmissivity
    AUO G170ETN02.2 Mechanical Details
    Pixel Features :
    Number of Pixel
    1280(RGB)×1024, SXGA
    Arrangement
    RGB Vertical Stripe
    Dot Pitch(W×H)
    0.088×0.264 mm
    Pixel Pitch(W×H)
    0.264×0.264 mm [96PPI]