SGM 2000W 48VDC Modified Sine Wave Inverter
Categories Modified Sine Wave Inverter
Brand Name: SUG
Model Number: SGM-2000W
Certification: CE & ROHS & FCC & PSE
Place of Origin: China
MOQ: 1pcs
Price: Negotiate
Payment Terms: T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability: 10000pcs/month
Delivery Time: 15 working days
Packaging Details: Carton
Model: SGM-2000W
Rated power: 2000W
Peak power: 4000W
Input voltage: 12V/24V/48V
Output voltage: 110V/220V/230V/240V
USB Port: 5VDC
Frequency: 50/60Hz±3
Output waveform: Modified Sine Wave
Efficiency: More than 85%
Warranty: 12 Months
Type: DC/AC Inverters
Output type: Single
Application: Home Appliance,Solar System,Off-grid System/Car/Boat,vehicle
Soft Start: Yes
Product Size: 32*16.7*9.2
N.W./unit(kg): 3.1
Meas: 49*41*49/6pcs
G.W./unit(kg): 24.1
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Model: SGM-2000w
Rated power: 2000w
Peak power: 4000w
Output efficiency: more than 88%
Specification:
  1. 2000W output power and 4000W surge power.
  2. Suitable for mobile AC power used in car, household and industry.
  3. 12/24/36/48/60/72/96VDC
  4. 110/120/220/230/240VAC
  5. USA/EU/UK/Australia/South Africa…socket/outlet
All Protection:
1.Over-load
2.Over-voltage
3.Low-voltage
4.Buzzer Alarm
5.Short-circuit
6.Over-temperature
Products Specification :
ModelSGM2000A-121SGM2000A-122SGM2000A-241SGM2000A-242SGM2000A-481SGM2000A-482
Rated Power2000W
Surge Power4000W(few seconds)
Input Voltage12VDC24VDC48VDC
Output Voltage110VAC±5%220VAC±5%110VAC±5%220VAC±5%110VAC±5%220VAC±5%
USB Port5V 1A
Frequency50Hz±3 or 60Hz±3
Soft StartYES
AC RegulationTHD<3%(Linear Load)
DC Voltage Range10-15.5V20-31V40-61V
Low Voltage Alarm10.5±0.5V21±0.5V42±1V
Low Voltage Shut Down10±0.5V20±0.5V40±1V
Low Voltage Recovery13±0.5V24±0.5V48±1V
Over Voltage Shut Down15.5±0.5V31±0.5V61±1V
Over Voltage Recovery14.8V±0.5V29V±0.5V59V±1V
Cooling WayIntelligent Cooling Fan
Working Temperature-10ºC - +50ºC
Net Dimension32*16.7*9.2cm (L×W×H)
Inner Box Dimension39.1*23*16cm(L×W×H)
Meas./Ctn49*41*49cm/6 pcs
N.W./Unit3.1kg
G.W./Ctn24.1KGS
PackingCarton
Warranty1 Years
Buy SGM 2000W 48VDC Modified Sine Wave Inverter at wholesale prices