Acrel WHD20R-22 intelligent smart digital Temperature and Humidity Controller
Categories WHD Temperature And Humidity Controller
Certification: CE
Place of Origin: Jiangsu, China
Brand Name: Acrel
Model Number: WHD20R-22
MOQ: 1-19 Pieces
Warranty: 2 years
Customized support: ODM
Display: LED Display
Communication: RS485 Port MODBUS-RTU Protocol
Installation: 35mm Din Rail
Function: Measurement
Temperature range: -40.0℃~99.9℃
Humidity range: 20%RH~90%RH
Certificate: CE ISO9001
Contact capacity: 5A/AC250V
Power supply: AC 85~265V DC 100~350V
Brand: OEM ODM
Selling Units: Single item
Single package size : 17X15X13 cm
Single gross weight: 0.400 kg
Package Type: It is packed in a crash bag and then put into a cardboard box.
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
WHD20R-22 Temperature & Humidity Controller
● Optional functions: alarm, communication
● Temperature and humidity measuring & controlling
● DIN rail mounted
Products Description
Characteristic
Function
Accuracy
Temperature ±1℃
Humidity ±5%RH
Auxiliary power supply
AC 85-265V, DC 100-350V
Consumption
Auxiliary power supply:
Basic power consumption(≤0.8w)
Relay power consumption(each channel≤0.7w)
Installation:
DIN rail 35mm
Dimension(L*W*H):
88*90*52mm
Appearance
Wiring
Technical Parameter
Value
Measuring range
Temperature
-40.0℃~99.9℃
Humidity
20%RH~90%RH
Accuracy
Temperature
±1℃
Humidity
±5%RH
Analog output
DC 4~20mA
Set range of controlling parameter
Heating for Temperature rising
-40.0℃~40.0℃
Blowing for temperature decreasing
0℃~99.9℃
Humidity control
20%RH~90%RH
Contact capacity
5A/AC250V
Communication
RS485(MODBUS-RTU)
Working range
AC 85~265V DC 100~350V
Consumption
Basic power consumption(≤0.8w)+ relay power consumption(each channel≤0.7w)
Insulation resistance
≥100MΩ
Environment
-20℃~+60℃
≤95%RH(No condensation)
Altitude
≤2500 m
Technical Parameter
Value
Measuring range
-40.0℃~99.9℃
20%RH~90%RH
±1℃
±5%RH
Analog output
DC 4~20mA
Heating for Temperature rising
-40.0℃~40.0℃
0℃~99.9℃
Humidity control
20%RH~90%RH
Contact capacity
5A/AC250V
Communication
RS485(MODBUS-RTU)
Working range
AC 85~265V DC 100~350V
Insulation resistance
≥100MΩ
Environment
-20℃~+60℃
≤95%RH(No condensation)
Altitude
≤2500 m
-40.0℃~99.9℃
20%RH~90%RH
±1℃
±5%RH
DC 4~20mA
-40.0℃~40.0℃
0℃~99.9℃
20%RH~90%RH
AC 85~265V DC 100~350V
≥100MΩ
-20℃~+60℃
≤95%RH(No condensation)
-40.0℃~99.9℃
20%RH~90%RH
±1℃
±5%RH
DC 4~20mA
-40.0℃~40.0℃
0℃~99.9℃
20%RH~90%RH
AC 85~265V DC 100~350V
≥100MΩ
-20℃~+60℃
≤95%RH(No condensation)