AUO lcd display modules A027DN01 VR LCD screen
Categories LCD Screen Display Panel
Brand Name: AUO
Model Number: A027DN01 VR
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: A027DN01 VR
Screen Size: 2.7 inch
Pixel Number: 320(RGB)×240 QVGA 150PPI
Display size: 54 × 40.5 mm (H×V)
Outline Size: 63.5 × 46.6 mm (H×V×D)
Visual size: 56.6 × 43.1 mm (H×V)
Brightness: 250 (Typ.)
Contrast Ratio: 300: 1 (Typ.) [Transmission]
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product details :
AUO LCD SCREEN A027DN01 VR
Panel BrandAUO
Panel ModelA027DN01 VR
Panel Size2.7"
Panel TypeLCM, a-Si TFT-LCD
Resolution320(RGB)×240 [QVGA] 150PPI
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Display Area54 × 40.5 mm (H×V)
Bezel Opening56.6 × 43.1 mm (H×V)
SurfaceMirror (Haze 0%)
Brightness250 (Typ.)
Viewing Angle60/60/50/60 (Min.)(CR≥10)
Display ModeTN, normally white display, transmissive
Response Time10/25 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors16.7M, 46% NTSC
Lamp Type1 pcs WLED, no driver
Frequency60Hz
Touch ScreenWithout
Panel Weight16.5g
Signal InterfaceSerial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656, FPC, 39 pins
Input Voltage3.3/ (Typ.)
EnvironmentStorage temperature: -25 ~ 80 °C Working temperature: 0 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,