High Performance 24-48vdc Bldc Motor Driver Controller 0A - 10A JKBLD480 0 - 480w
Categories Brushless DC Motor Driver
Brand Name: Jkongmotor
Model Number: JKBLD480
Certification: CE, ROHS,ISO9001
Place of Origin: Jiangsu, China (Mainland)
MOQ: 3-10pcs
Payment Terms: T/T , paypal , Western Union, L/C
Supply Ability: 100000pcs/month
Delivery Time: For samples , 7-15 days / For batch , 15-25days
Packaging Details: with export carton . big quantity with pallet
Model No.: JKBLD480
Supply voltage: 24VDC - 48VDC
current: 0A - 10A
weight: 600g
Certified: CE ROHS
Matched Motor: 0 - 480w
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
High Performance 0A - 10A JKBLD480 0 - 480w 24-48vdc Bldc Motor Driver Controller
Product Overview:
JKBLD480brushless DC motor driver is our company's latest high-tech product for the field of medium power motor drive. This product uses a large-scale integrated circuit to replace the original hardware. It has higher anti-jamming and fast response ability. It is suitable for all the three-phase brushless DC motors with low voltage DC18V-50V(boards show DC24V-48V) and peak current below 10A. Even if working with large current, it is still in low temperature. It is widely used in knitting equipment, medical equipment, food packaging machinery, power tools and a series of areas of electrical automation and control.
Main features:
  • It has double speed closed current design with low speed torque and smooth operation;
  • It has high speed output with the maximum speed of 20000rpm / min;
  • Speed control mode : analog quantity 0-5V,(according to the users’ requirement we can set PWM within 10Hz-300Hz
  • It has have EN, DIR signal control side;
  • It can output tachometer pulse;
Electrical Specification:
(1)Environmental Temperature:25℃
Power supplyDC18V~50V direct current (Capacity according to motor power selection)
The maximum input currentNot greater than10A (according to motor and rated load)
The maximum powerThe maximum is 480W (over power motor is strictly prohibited)
Insulation resistanceGeneral temperature﹥500MΩ
Insulation strengthGeneral temperature and pressure 0.5KV,1minitute
(2)EnvironmentalParameter
Cooling methodNatural air cooling (forced air cooling is recommended)
EnvironmentConditionAvoid dust, oil mist and corrosive gases
Temperature0℃~+50℃
Humidity﹤80%RH,no condensation, no frost
Vibration﹤0.5G(4.9m/s2 )10Hz-60Hz (non-continuous operation)
Reserved temperature-20℃~+65℃
Size118mmX75.5mmX34mm
WeightAbout 0.3Kg
Main features:
Buy High Performance 24-48vdc Bldc Motor Driver Controller 0A - 10A JKBLD480 0 - 480w at wholesale prices