SSMA Right Angle Low Loss RF Cable Assemblies 67mm SFT-50-2-1/.086 Cable
Categories RF Cable Assembly
Brand Name: ELT (Elite)
Model Number: SSMA-JWB2-/SSMA-JWB2-67
Certification: CE ROHS
Place of Origin: China
MOQ: 10
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union, L/C
Supply Ability: 1,000,000 pcs Per Month
Delivery Time: Within 3 weeks
Packaging Details: Standard Export Carton
Impedance: 50Ω
Certificate: CE ROHS
Cable lenght: 58mm
Frequency Range: 0.04~15GHz
Insertion Loss: ≤0.42dB
Insulation Resistance: ≥5000MΩ
VSWR: ≤1.3(DC~3GHz)
Brand: ELT
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
SMP Female to Female Right Angle RF Cable Assemblies L=58mm
Cable length can be customized according to customer's requirement.
Specifiacation:
Electrical Characteristics
Impedance50Ω
Frequency RangeConnect with solf cable DC~12.4GHz
Connect with semi-rigid cable DC~18GHz
Rated Voltage335VRMS
Dielectrics Voltage-resistance1000VRMS
Insulation Resistance≥5000MΩ
Center ResistanceCenter Conductor≤3.0mΩ
Outer Conductor≤2.0mΩ
VSWR≤1.3
Material & Mechanical Characteristics
Center ConductorMaleBrass Gold plated
FemaleSn-P Bronze Gold plated
Elastic ContactBeryllium bronze Nickel plated
Shell and other Metal PartsBrass Nickel plated
Stainless Passivation
Crimping SleeveBrass Nickel plated
InsulatorsPTFE
Sealing RingSilicone Rubber
Durability500 cycles
Tightening torque of connection0.79-1.13N .m
Application:
* Broadband
* Instrumentation
* Antennas
* Telecom
* Aerospace
* Broadband
* Instrumentation
* Phased array antennas
* Telecommunications
* Board-to-board interconnect
Product Detail:
Features
•0-26.5 Ghz
•Standard brass, non-magnetic brass and stainless steel material options
•Patented High Frequency and Self Fixture end launch connectors
•Quick connect cable plugs and adapter
Assembly shop capability:
*Automatic stripping
*Automatic laser stripping
*Temperature controlled soldering
*Clean room
*Laser marking
Advantages:
experienced workers with over 10 production line
√ Specializes in manufacturing RF connector more than 16 yearS
√ With our own factory with 35,000㎡
√ Replace Lemo, Molex ,YEONHO ,Tyco ,AMP,KET,JWT,JMT, Cvilux, GTK ect. with short delivery
√ Competitive price
√ Strict quality control (QA Report) ,passed ,ISO9001,ROHS, CE
√ Monthly average turnover is 10million
√ Custom-made (ODM) orders welcome here
√ We are committed to providing high-quality products to customers
Product Cataloge:
RF Adapter
SMA/SSMA RF Connector
SMP/SSMP RF Connector
TNC RF Connector
N Type RF Connector
MCX/MMCX RF Connector
BNC RF ConnectorMillimeter Wave Connectors(2.4mm, 2.92mm)
RF Cable Assemblies
Waveguide To Coaxial Adapter
Glass-to-metal Hermetic Seals
J30J Series Connector
Microwave Rotary Joints
NOTE:
ls.
Buy SSMA Right Angle Low Loss RF Cable Assemblies 67mm SFT-50-2-1/.086 Cable at wholesale prices