23.8 inch LCD panel display LM238WF1-SLK1
Categories Industrial LCD Panel Display
Brand Name: LG Display
Model Number: LM238WF1-SLK1
Place of Origin: CHINA
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
manufacturer: LG Display
Model Name: LM238WF1-SLK1
screen size: 23.8 inches
Resolution: 1920(RGB)×1080 [FHD] 102PPI
Display size: 527.04(W)×296.46(H) mm
physical dimension: 543(W)×317.4(H) ×11.7(D) mm
Bezel Opening: 530.2(W)×299.6(H) mm
Brightness(cd/m²): 250 cd/m² (Typ.)
Contrast: 1000 : 1 (Typ.) (TM)
Used for: Computer Monitor / Industrial / Digital Signage / Gaming
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
LG Display LCD SCREEN LM238WF1-SLK1
Panel BrandLG Display
Panel ModelLM238WF1-SLK1
Panel Size23.8 inch
Panel Typea-Si TFT-LCD , LCM
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Display Area527.04(W)×296.46(H) mm
Outline Size543(W)×317.4(H) ×11.7(D) mm
SurfaceAntiglare, Hard coating (3H)
Brightness250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio1000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle89/89/89/89 (Min.)(CR≥10)
Display ModeIPS, Normally Black, Transmissive
Best View onSymmetry
Response Time14 (Typ.)(G to G)
Display Colors16.7M 72% NTSC
Lamp Type18S2P WLED , 30K hours , Without Driver
Frequency60Hz
Touch ScreenWithout
Panel Weight2.00/2.10Kgs (Typ./Max.)
Signal InterfaceLVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Input Voltage5.0V (Typ.)
EnvironmentOperating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
Q: Can I pay my order of LM238WF1-SLK1 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How can I trace my order of LM238WF1-SLK1 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Do you accept sample orders of LM238WF1-SLK1 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LM238WF1-SLK1 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
We are one of the professional and experienced suppliers of 23.8 inch LCD panel display LM238WF1-SLK1, offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.
Buy 23.8 inch LCD panel display LM238WF1-SLK1 at wholesale prices