LD490EUN-UHB1 Wall Mount LCD Display 1920×1080 iPS 49''
Categories LCD Video Wall
Brand Name: LG Display
Model Number: LD490EUN-UHB1
Place of Origin: CHINA
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
brand: LG Display
Model Name: LD490EUN-UHB1
screen size: 49.0 inch
Resolution: 1920(RGB)×1080, FHD, 45PPI
Display size: 1073.78(W)×604(H) mm
physical dimension: 1091.6(W)×621.8(H) ×34.7(D) mm
Bezel Opening: 1079.8(W)×610.0(H) mm
Brightness(cd/m²): 500 cd/m² (Typ.)
Contrast: 1300:1 (Typ.) (transmission)
Apply to: Digital Signage / Video Wall
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
49 inch LD490EUN-UHB1 LCD screen LCD Video Wall
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
LG Display LCD SCREEN LD490EUN-UHB1
Panel BrandLG Display
Panel ModelLD490EUN-UHB1
Panel Size49"
Panel Typea-Si TFT-LCD , LCM
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Display Area1073.78(W)×604(H) mm
Outline Size1091.6(W)×621.8(H) ×34.7(D) mm
SurfaceAntiglare (Haze 10%), Hard coating (3H)
Brightness500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio1300:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle89/89/89/89 (Min.)(CR≥10)
Display ModeIPS, Normally Black, Transmissive
Best View onSymmetry
Response Time8 (Typ.)(G to G)
Display Colors16.7M/1.07B 72% NTSC
Lamp TypeWLED , 60K hours , With LED Driver
Frequency60Hz
Touch ScreenWithout
Videowall Seam17.8 mm (active to active seam)
ApplicationDigital Signage / Video Wall
Signal InterfaceLVDS (2 ch, 8/10-bit) , 51 pins Connector
Input Voltage12.0V (Typ.)
EnvironmentOperating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
Q: How can I trace my order of LD490EUN-UHB1 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can I pay my order of LD490EUN-UHB1 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
We are one of the professional and experienced suppliers of 49 inch LD490EUN-UHB1 LCD screen LCD Video Wall , offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.