ISO Sine Wave HAUTEC Digital Conductometer HEC-103A/103A1
Categories Eddy Current Testing Equipment
Brand Name: HUATEC
Model Number: HEC-103A/103A1
Certification: ISO, CE, GOST
Place of Origin: China
MOQ: 1
Payment Terms: T/T, Western Union,Paypal
Supply Ability: 500Pcs
Delivery Time: 1-4working days
Packaging Details: Standard export package
Working Freq: 60KHz, sine wave
Resolving power: 0.01%IACS(when <51%IACS)
Lift-off effect: Probe compensation 0.5mm
Function of auto compensation: 20℃ automatically
Measurement range for conductivity: 0.51 %IACS to 112 %IACS
Measuring precision: ±1% ( temp range, 0℃ to 40℃) ±0.5%( temp range, 20℃)
Temp. measurement: 0℃ to +50℃(precision 0.5℃)
Normal working environment: Temp. 0℃ to +50℃; relative humidity, 0 to 95%
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
HAUTEC DIGITAL CONDUCTIVITY METER HEC-103A/103A1
1. APPLICATION FIELDS
l Distinguishing and examining alloy
l Detecting grades of materials
l Metal classification
l Detecting the density of powder-metallurgical parts
l Detecting the conductivity of conductors during manufacturing and servicing.
2. CHARACTERISTICS
l Beautiful appearance, easy to carry about and grasp, simple and convenient to use.
l Two kinds of language selection: Japanese and English.
3. TECHNICAL PARAMETER
Model
Items
HEC-103A1HEC-103A
Working Freq.60KHz, sine wave60KHz, sine wave
Resolving power
0.01%IACS(when <51%IACS);
0.1%IACS(51%IACS to 112%IACS )
Power supplyEquipped with a lithium ion battery of 2200mA/h
ProbesOne probe of diameter ¢14mm, working freq. 60KHz, for instrument model 103A and 103A1; Probes are interchangeable.
Reading memoryStorage for 4000 groups of measured data files.
Communication with PC machineRS 232 interface
Weight of host machine0.5kg (including batteries)
Dimension of host machine220mmx95mmx55mm
Shell of instrumentEngineering plastic, high impact-resistance, waterproof shell for this instrument
Standard accessories:
Main unit 1pc, probe 14mm diameter 60KHz, communication cable, operation manual, calibration certificate, recharger, instrument stand, U- disk (or optical disk),
Optional accessories:
Conductivity blocks Leather protective case
The primary indexes comparing of
HEC-103A and HEC-103A1 eddy current conductivity meters
Items
Model
Measuring
precision
HEC-103A
0.51%~112%IACS
(full measuring range)
0.5mm60KHzMinimum of 14mmNone
Two temperature compensation modes
Same or different temperature condition
(manually)
Save 4000 sets of data, and can upload to the computer±0.5% of measurements
HEC-103A17.76~112%IACS
1. Measurement range:
2. Lift-off compensation
Lift-off compensation is a important parameter of eddy current conductivity meter, which means the instrument’s capacity for overcoming the non-conductive layer (as paint, coating, etc.) above the tested material. Model HEC-103A, 103A1, 103B or 103B1 is the same as foreign same type instrument, and the only instrument whose lift-off compensation is up to 0.5mm in China. Even if there are coating, paint, or other impurity and rough surface above the tested material, you could get the accurate testing data only if the gap is less than 0.5mm.
3. Working frequency
The currently used working frequencies are 60 KHz and 500 KHz, 60 KHz for aviation industry standard, 500 KHz for detecting sheet metal. Model B is the only instrument, which has a high and a low frequency probes and the high frequency probe is up to 500 KHz. The high frequency probe can be used for super thin workpiece whose thickness is 0.1mm to 0.3mm, so you no longer need to worry about measuring super thin workpieces.