SWT25100M Automatic Cable Tie Tool For Stators AC Manufacturer Bundle
Automatic cable tie tool SWT25120M automatically bundle motor stator/coils with nylon zip ties.
Automatic cable tie tool specifications
| Model | SWT25120M |
| Cable ties model | T25120 |
| Cable tie size | W2.5 * L120mm |
| Cable ties material | Nylon 6.6 |
| Min banding Dia. | ø11 mm |
| Max banding dia. | ø15 mm |
| Operation speed | 1.2s/cable tie |
| Electrical power | Host: AC 220V, 50/60 Hz, different plugs |
| Tool: DC 24V(automatic switching) | |
| Pneumatic pressure | 5 Kg/ cm² |
| Power | 1KW |
| Cable tie machine size | Host: L690 * 670 * 670mm |
| Gun: L331 * W282 * H189mm | |
| Certificate | CE & RoHS |
Features
1. Use bulk cable ties, vibration feeding, transferred to the Tool via hose.
3. The whole operation takes only 1.2s.
4. PLC + Touch Panel, Chinese and English display, easy to manage and operate.
7. The binding forces are adjusted by turning a knob.
How to operate automatic cable tie tool?
1. Take 200 - 300pcs bulk cable ties into the vibration at random.
2. Let the stator coil under the gun claw and tread the pedal. It will automatically bundle it.
3 . If the binding force is small, you can turn the knob to adjust it.
Related products
| Model | SWT25100M | SWT36100M | SWT36120M |
| Cable tie size | W2.5 * 100mm | W3.6 * L100mm | W3.6 * L120mm |
| Min banding Dia. | ø9 mm | ø9 mm | ø11 mm |
| Max banding dia. for wire | ø13 mm | ø13 mm | ø15 mm |