JDZX11-20 20kV High Voltage Transformer Epoxy Resin Casting type Current Voltage
Categories Current Transformer
Place of Origin: Zhejiang, China
Brand Name: Customized
Model Number: JDZX11-20
Phase: Single
Coil Number: AUTOTRANSFORMER
Usage: Potential
Coil Structure: TOROIDAL
Rated Primary Voltage: 380
Rated Secondary Voltage: 100
Color: Brown
Product name: Indoor Single Phase Epoxy Resin Casting Type Voltage Transformer
Material: Copper
Frequency: 50Hz/60Hz
Keyword: Voltage Transformer
Application: Metering Protection
Rated insulation level: 24/65/125, 17.5/55/105kV
Certification: CE
Weight: 29.5kg
Packaging Details: Standard Export Packing
Port: Ningbo, Shanghai
Supply Ability: 3000 Piece/Pieces per Month
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Technical data
The voltage transformers are in accordance
with GB20840.3 and IEC61869-3 standards
Rated frequency: 50Hz or 60Hz
Buy JDZX11-20 20kV High Voltage Transformer Epoxy Resin Casting type Current Voltage at wholesale prices