Notebook panel B140XTT01.1 Laptop LCD Touch Screen With Touch Glass Assembly
Categories LCD Laptop Screen
Brand Name: AUO
Model Number: B140XTT01.1
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Model Name: B140XTT01.1 (AUO113C)
Screen Size: 14.0 inch
Pixel Number: 1366(RGB)×768 [WXGA] 112PPI
Active Area(mm): 309.399(H)×173.952(V) mm
Outline(mm): 329.58(H)×205.1(V) ×5.3(D) mm
Touch Panel: PCAP, Optical Bonding
Brightness: 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio: 500:1 (Typ.) (TM)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product details :
AUO LCD SCREEN B140XTT01.1 (AUO113C)
Panel BrandAUO
Panel ModelB140XTT01.1 (AUO113C)
Panel Size14.0"
Panel Typea-Si TFT-LCD , LCM
Resolution1366(RGB)×768 WXGA 112PPI
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Display Area309.399(h)×173.952(v) mm
Outline Size329.58 (h) × 205.1(v) × 5.3 (d) mm
SurfaceHard coating (7H)
Brightness200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio500:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle45/45/15/35 (Typ.) (CR≥10)
Display ModeTN, Normally White, Transmissive
Best View on6 o'clock
Response Time8 (Typ.)(Tr+Td) ms
Display Colors262K , 45% NTSC
Lamp TypeWLED , 15K hours, with LED driver
Frequency60Hz
Touch ScreenPCAP, Optical Bonding
Form StyleFlat (PCBA Flat, T3.4~4.0mm)
Designed ForLaptop
Signal InterfaceeDP (1 Lane) , eDP1.2 , terminal, 40 pins
Input Voltage3.3V (Typ.)
EnvironmentOperating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C
Notice:
Please note that if the item is out of stock, we will send you a generic model number.
If you need the same model as the LCD panel, please contact us to confirm if we have it in stock
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,