Embedded Integrated Circuit IC STM32F429BIT6 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 180MHz 2MB FLASH 208-LQFP
Categories Flash Memory IC Chip
Brand Name: ST
Model Number: STM32F429BIT6
Certification: RoHS Compliant
Place of Origin: original
MOQ: Negotiation
Price: Negotiation
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 10000pcs/Month
Delivery Time: 7 -10 working days
Packaging Details: Standard Export Package
Manufacturer:: ST
Product Category: Microcontrollers
Description: IC MCU 32BIT 2MB FLASH 208LQFP
Package/Case: 208LQFP
Detailed Description: STM32F4 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 180MHz 2MB (2M x 8) FLASH 208-LQFP (28x28)
Series: STM32F4
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Integrated Circuits (ICs) Embedded STM32F429BIT6 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 180MHz 2MB FLASH 208-LQFP
Features
•Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution from Flash memory, frequency up to 180 MHz, MPU, 225 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
• Clock, reset and supply management – 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os – POR, PDR, PVD and BOR – 4-to-26 MHz crystal oscillator – Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy) – 32 kHz oscillator for RTC with calibration – Internal 32 kHz RC with calibration
Product Attributes
Product Status
Active
Core Processor
ARM® Cortex®-M4
Core Size
32-Bit Single-Core
Speed
180MHz
Connectivity
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
168
Program Memory Size
2MB (2M x 8)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)