AB 2711P-T15C21D8S OPERATOR INTERFACE PANELVIEW PLUS 7 GRAPHIC TERMINAL
Categories HMI Touch Screen
Brand Name: AB
Model Number: 2711P-T15C21D8S
Certification: CE
Place of Origin: USA
MOQ: 1 PC
Price: 1-500USD
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 30 PCS/ PER Month
Delivery Time: 2-3 days
Packaging Details: orginal box
Model: 2711P-T15C21D8S
Type: Touch Screen
Size: 15 Inch
Voltage: 18-30 VDC
Ethernet: 1 Port
Condition: New
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Specifications of 2711P-T15C21D8S
Description2711P-T15C21D8S is a Touch Screen produced by AB
BrandAB
TypeTouch Screen
Warranty1 Year
ConditionNew
Origin Of CountryUSA
Voltage18-30VDC
Size15Inch
Ethernet1 Port
Descriptions of 2711P-T15C21D8S
Specifically, the 2711P-T15C21D8S comes with a 15-inch, color Thin-Film-Transistor (TFT_ LCD screen with viewing area of 304 x 228 mm, display resolution of 1024 x 768 XGA, 18-bit color graphics and aspect ratio of 4:3. For operator interaction, the 2711P-T15C21D8S is provided with an analog resistive touchscreen interface with actuation lifespan of 1 million presses. This touchscreen interface is recommended to be operated at an actuation force of 100 grams, with a gloved finger or plastic stylus. With touchscreen input, operator is permitted to directly interact with the published runtime objects. Communication is established using the embedded One Ethernet interface that supports linear topology. This port may be directly connected to a CompactLogix or ControlLogix ethernet port or via an external ethernet switch such as ’s Stratix Ethernet switch.
This operator terminal is powered by supplying a voltage supply input of 18-30VDC with nominal supply of 24VDC. It has a power consumption of 50 W max (2.1A at 24V DC) and Heat dissipation of 30 Watts or 102 BTU. It has an operating temperature of 0-55 °C (32-131 °F), operating altitude of 2000 M and operating shock and vibration of 15 g at 11 ms and 2g peak at 57…500 Hz, respectively.
It has a Windows CE operating system that includes an FTP and a PDF reader. The 2711P-T15C21D8S also has third-party device support, a VNC client-server, and ActiveX controls. It has a 304 x 228 mm viewing area and a 1024 x 768 XGA with 18-bit color graphics. It has a Battery backed Real-Time Clock with accuracy of +/-2 minutes per month that is ideally operated at 25° C or 77° F, to achieve operational life of 4 years, minimum. The battery can be replaced by a CR2032 lithium coin cell. The touchscreen is analog-resistive with an operating force of 100 grams. The actuation rating of the touchscreen is 1 million presses. The backlight is not replaceable, and its lifespan is 50,000 hours minimum at 40° C to half-brightness. The approximate weight is 3.07 kg or 6.75 lbs with an input voltage of 24V DC non-isolated. Its dimensions are 318 x 381 x 56.5 mm and the cutout dimensions are 290 x 353 mm. The power consumption is 50W maximum and it has a DIN-rail power supply. This content was written and compiled by dosupply.com and should not be copied.