2.4GHz BT IC MKW36A512VFT4 BT Low Energy 5.0 Wireless Microcontroller
Categories BT IC
Brand Name: Original Factory
Model Number: MKW36A512VFT4
Certification: Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin: CN
MOQ: 10
Price: Contact for Sample
Payment Terms: L/C, T/T, Western Union
Delivery Time: 5-8 work days
Packaging Details: 48-VFQFN
Part Number: MKW36A512VFT4
Maximum Operating Temperature: + 105 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Program Memory Type: Flash
Mounting Type: Surface Mount, Wettable Flank
Protocol: BT v5.0
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
BT IC MKW36A512VFT4 2.4GHz BT Low Energy 5.0 Wireless Microcontroller
Product Description
Specification
Product Status
Active
Type
TxRx + MCU
Modulation
FSK, GFSK, MSK
Frequency
2.4GHz
Data Rate (Max)
1Mbps
Power - Output
5dBm
Sensitivity
-95dBm
Memory Size
265kB Flash, 64kB RAM
Serial Interfaces
I²C, SPI, UART
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.6V
Current - Receiving
6.3mA
Current - Transmitting
5.7mA
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package
48-HVQFN (7x7)
Multi-Standard Radio
  • 2.4 GHz BT Low Energy (BLE) version 5.0 compliant supporting up to 8 simultaneous hardware connections
  • Generic FSK modulation
  • Data Rate: 250, 500 and 1000 kbps
  • Modulations: GFSK BT = 0.3, 0.5, and 0.7;FSK/MSK
  • Modulation Index: 0.32, 0.5, 0.7, and 1.0
  • Typical Receiver Sensitivity(BLE 1 Mbps) = –95 dBm
  • Typical Receiver Sensitivity(250 kbps GFSK-BT=0.5, h=0.5) = –99 dBm
  • Programmable Transmitter Output Power:–30 dBm to 5 dBm
  • Low external component counts for low cost application
  • On-chip balun with single ended bidirectional RF port
Block Diagram
FAQ
Q. Are your products original?
A: Yes, all products are original, new original import is our purpose.
Q:Which Certificates do you have?
A:We are ISO 9001:2015 Certified Company and member of ERAI.
Q:Can you support small quantity order or sample?Is the sample free?
Q:How to ship my order? Is it safe?
Q:What about the lead time?
Buy 2.4GHz  BT IC MKW36A512VFT4 BT Low Energy 5.0 Wireless Microcontroller at wholesale prices