SN74LVC1G32DCKR Transistor Optical Integrated Circuits Logic Gates Single 2 Input Pos
Categories Integrated Circuit Chip
Brand Name: Original
Model Number: BTS5215L
Certification: ISO9001:2015standard
Place of Origin: Original
MOQ: 10pcs
Price: contact us to win best offer
Payment Terms: T/T, L/C, Western Union, Paypal
Supply Ability: 10000pcs/months
Delivery Time: 1-3workdays
Packaging Details: Standard
Package / Case:: SC70-5
Product:: Single-Function Gate
Packaging:: Cut Tape/Reel/MouseReel
Function:: Single 2-Input Pos
Operating Temperature Range:: - 40 C to + 125 C
Unit Weight:: 0.000705 oz
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Specifications:
Logic Function:OR
Logic Family:74LVC
Number of Gates:1 Gate
Number of Input Lines:2 Input
Number of Output Lines:1 Output
High Level Output Current:- 32 mA
Low Level Output Current:32 mA
Propagation Delay Time:4.5 ns
Supply Voltage - Max:5.5 V
Supply Voltage - Min:1.65 V
Minimum Operating Temperature:- 40 C
Maximum Operating Temperature:+ 125 C
Mounting Style:SMD/SMT
Function:Single 2-Input Pos
Height:0.9 mm
Input Type:CMOS, TTL
Length:2 mm
Logic Type:TRUE
Operating Supply Voltage:1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Product Type:Logic Gates
Subcategory:Logic ICs
Width:1.25 mm
Unit Weight:0.000705 oz
1. Features:
Available in the Ultra-Small 0.64 mm2
Package (DPW) with 0.5-mm Pitch
• Supports 5-V VCC Operation
• Inputs Accept Voltages to 5.5-V
• Supports Down Translation to VCC
• Max tpd of 3.6 ns at 3.3-V
• Low Power Consumption, 10-µA Max ICC
• ±24-mA Output Drive at 3.3-V
• Ioff Supports Live Insertion, Partial-Power-Down
Mode, and Back-Drive Protection
• Latch-Up Performance Exceeds 100 mA Per
JESD 78, Class II
• ESD Protection Exceeds JESD 22
– 2000-V Human-Body Model (A114-A)
– 200-V Machine Model (A115-A)
– 1000-V Charged-Device Model (C101)
2 Applications
AV Receiver
• Blu-ray Player and Home Theater
• Digital Picture Frame (DPF)
• Embedded PC
• IP Phone: Wireless
• High-Speed Data Acquisition and Generation
• Motor Control: High-Voltage
• Optical Networking: Video Over Fiber and EPON
• Personal Navigation Device (GPS)
• Portable Media Player
• Private Branch Exchange (PBX)
• Server PSU
• SSD: Internal and External
• TV: LCD/Digital and High-Definition (HDTV)
• Telecom Shelter: Power Distribution Unit (PDU),
Power Monitoring Unit (PMU), Wireless Battery
Monitoring, Remote Electrical Tilt Unit (RET),
Remote Radio Unit (RRU), Tower Mounted
Amplifier (TMA)
• Video Conferencing: IP-Based HD
• Vector Signal Analyzer and Generator
• WiMAX and Wireless Infrastructure Equipment
• Wireless Headset, Keyboard, Mouse, and
Repeater
3 Description
This single 2-input positive-OR gate is designed for
1.65-V to 5.5-V VCC operation.
The SN74LVC1G32 device performs the Boolean
function in positive logic.
The CMOS device has high output drive while
maintaining low static power dissipation over a broad
VCC operating range.
The SN74LVC1G32 device is available in a variety of
packages, including the ultra-small DPW package
with a body size of 0.8 × 0.8 mm.