IEC Electrical Supercapacitor Cell 4.2V 4000F For Solar Light System
Categories Supercapacitor Cell
Brand Name: Purple Horn
Model Number: C424000R
Place of Origin: China
MOQ: 24 Pcs
Delivery Time: 5-8 work days
Packaging Details: Carton or According to the Customers' Requirements
Rated Voltage: 4.2V
Size: D24*69 mm
Type: Super Capacitor
Tolerance: 5%~20%
Colour: Blue or as Customized
Specification: 4.2V4000F
Capacitance: 4000F
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Electrical Capacitor 4.2v Long Life Power Cell 4.2v 4000f Solar Light System
Model number:C424000R
Place of origin:Guangdong,Cn
Brand name:GH or as customized
Certification:CE/ROHS/IEC
Application:Energy storage, transportation car power, motor start,car start etc.
Product name:4.2V 4000F Super Capacitor
Working temperature:From -40 TO +70
Colour:Blue or as Customized
OEM:YES
Charge time:5-10 minutes
Package type:Surface mount
Tpye:Cell
MOQ:24PCS
Specification:4.2V4000F
SIZE:D24*69MM
Application: (Super Capacitor Battery)
1. Electric vehicle
2. Energy Storage
–Solar-Wind Power System / City Grid (On/Off) / Telcom Base / Computer Server Center
FAQ
Q: Is it a super capacitor or battery?
Q: Are you a trading company or manufacturer?
Q: What is your delivery time?
A: Cells normally only take 1-3 days lead time; modules will take about 15-20 business days.
Q: How about your warranty?
A: Under standard operating condition, we guarantee no less than 20,000 time life cycles.
Q: Can you do OEM or ODM?
A: OEM and ODM are both acceptable. Please contact us for more details.
Q:Do you have a catalog?
A:Yes. Please contact us for catalog and latest price list.
Q: What kind of certificates do you have?
A: We can provide CE,MSDS,UN38.3 etc.
Q. Can I print my LOGO on it?
A: YES, LOGO/sticker/OEM/ODM welcomed
Buy IEC Electrical Supercapacitor Cell 4.2V 4000F For Solar Light System at wholesale prices