ETON high precision multifunctional SMT machine with 45000CPH
Categories SMT Mounting Machine
Brand Name: ETON
Model Number: HT-E8S-1200
Certification: CCC/CE/SIRA
Place of Origin: CHINA
MOQ: 1 set
Payment Terms: L/C, T/T
Delivery Time: 5~8 work days
Packaging Details: vacuum packaging and wooden cases
Warranty: 1 Year
Name: SMT Pick and Place Machine
Application: SMT Production Line
Power supply: 380AV 50HZ
Weight: 1700kg
Mounting speed: 45000CPH
Usage: SMT Mounting Machine
Dimension: 2550*1650*1550mm
Feeders: 28PCS
Pcb thickness: 0.5-5 mm
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product description
Dimension2550*1650*1550mm
Weight1700kg
PCB length width1200*500mm 100*100mm
PCB thickness0.5~5mm
PCB clampingpneumatic
Mounting modegroup picking and separately placing,separately picking and separately placing
NO.of camera2 PCS
Mounting precision±0.04mm
Mounting speedCPH
NO.of feeders station64PCS
Main features
  • Mounted components
With lamp beads, lenses, capacitors, resistors, ICs, terminals, inductors, coils, diodes, triodes, rectifiers, transformers (Minimum placement of 0402 components, maximum placement range: 15mm).Meet the needs of most clients for mounting components.