10.1 For Innolux 1024*600 LCD Screen Display Module Panel G101AGE-L01
Categories Industrial LCD Panel Display
Brand Name: Innolux
Model Number: G101AGE-L01
Place of Origin: China
MOQ: 2 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging/conventional packaging box
Panel Model: G101AGE-L01
Panel Size: 10.1"
Resolution: 1024(RGB)×600 (WSVGA) 117PPI
Active Area: 222.72 × 125.28 (H×V)
Outline Dim.: 235 × 143 × 5.2 (H×V×D)
Bezel Area: 226.34 × 128.1 (H×V)
Voltage Supply: 3.3V (Typ.)
Used for: Industrial
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product details :
Innolux LCD SCREEN G101AGE-L01
ManufacturerInnolux
Model NameG101AGE-L01
Screen Size10.1 inch
Screen TypeLCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number1024(RGB)×600 (WSVGA) 117PPI
ArrangementRGB Vertical Stripe
Active Area(mm)222.72 × 125.28 (H×V)
Outline(mm)235 × 143 × 5.2 (H×V×D)
Bezel Area(mm)226.34 × 128.1 (H×V)
TreatmentAntiglare, Hard coating (3H)
Luminance350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio500 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10)
Response3/7 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at6 o'clock
Work ModeTN, Normally White, Transmissive
Color Depth262K 46% NTSC
Backlight11S2P WLED , 15K hours , With LED Driver
Mass185/195g (Typ./Max.)
Used forIndustrial
Refresh Rate60Hz
TouchscreenWithout
Signal TypeLVDS (1 ch, 6-bit) , 40 pins Connector
Voltage Supply3.3V (Typ.)
Max. RatingsStorage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C