MICROCHIP PIC18F25K22-I/SS 8-bit Microcontrollers Chips Integrated Circuits IC
Categories Programmable IC Chips
Brand Name: Original
Model Number: PIC18F25K22-I/SS
Place of Origin: Original
MOQ: 1pcs
Payment Terms: L/C, T/T, Western Union, MoneyGram,Panply
Supply Ability: 100000pcs/days
Delivery Time: 1-3 Working Days
Packaging Details: Standard packaging
Describetion/Pack: 8-bit Microcontrollers - MCU 32KB Flash 1536B RAM 8B nanoWatt
Remarks: For materials that are not available on the website, please email us directly for a quote
Shipping by: China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
Description: BOM list Quotation
Lead time: 1-3 Working Days
ROHS: yes
Warranty: 360days
Type: Intergrated Circuit
Type-: IC
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PRODUCT DESCRIPTION
For more information on
PRODUCT PROPERTIES
Manufacturer:Microchip
Product Category:8-bit Microcontrollers - MCU
Series:PIC18F2xK22
Mounting Style:SMD/SMT
Package / Case:SSOP-28
Core:PIC18
Program Memory Size:32 kB
Data Bus Width:8 bit
ADC Resolution:10 bit
Maximum Clock Frequency:64 MHz
Number of I/Os:25 I/O
Data RAM Size:1.5 kB
Supply Voltage - Min:1.8 V
Supply Voltage - Max:5.5 V
Minimum Operating Temperature:- 40 C
Maximum Operating Temperature:+ 85 C
Packaging:Tube
Brand:Microchip Technology / Atmel
Data RAM Type:RAM
Height:175 mm
Interface Type:I2C, SPI, USART
Length:10.2 mm
Moisture Sensitive:Yes
Number of ADC Channels:17 Channel
Number of Timers/Counters:7 Timer
Processor Series:PIC18
Product:MCU
Product Type:8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type:Flash
Factory Pack Quantity:47
Subcategory:Microcontrollers - MCU
Tradename:PIC
Width:5.3 mm