8" Tft Lcd Display Ej080na-05b Mobile Phone Cell Phone Wled Backlight
Categories Automotive LCD Display
Brand Name: Innolux
Model Number: EJ080NA-05B
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging,conventional packaging
Size: 8" tft lcd display
Resolution: 800(RGB)×600, SVGA
Outline: 183(W)×141(H) ×5.9(D) mm
Active Area: 162(W)×121.5(H) mm
Bezel Area: 164.8(W)×124.3(H) mm
Color: 262K/16.7M 50% NTSC
Brightness: 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio: 500:1 (Typ.) (TM)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
8" tft lcd display Digital Photo Frame Display Ej080na-05b 800x600 Svga 8.0" Portable Dvd Player Lcd Screen
The EJ080NA-05B is an 8 inch a-Si TFT-LCD LCD module product launched by Innolux, It is fitted with a WLED backlight, No backlight drive, No Touch, Operating temperature of-20 ~ 70 C, Storage temperature of-30 ~ 80 C, Upper / Down, Left / right flip display, 6 / 8 gray scale optional, Surface fog, 2 in 1 FPC, DE/SYNC mode selectable, Display resolution of 800 (RGB)×600 (SVGA), The aspect ratio is 4:3 (width: height), Pixels are arranged in RGB vertical bars. Its display area size is 162 (wide) ×121.5(height)mm,183(wide)×141(height)×5.9(thick)mm, 164.8(wide)×124.3 (height) mm, and product net weight 241g (Typ.). The EJ080NA-05B has a Parallel RGB (1 ch, 6 / 8-bit) signal interface of 50 pins, an FPC connection, and a drive screen voltage of 3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.) (VCC / AVDD / VGH / VGL). This product is widely used in industrial automation, electronic instrumentation, medical instruments, smart home appliances, financial equipment, on-board display, digital photo frame, portable DVD, video doorbell, video phone.
8" tft lcd display product details
Diagonal Size8 inch tft lcd display EJ080NA-05B
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Format800(RGB)×600, SVGA, 125PPI
ConfigurationRGB Vertical Stripe
Active Area162(W)×121.5(H) mm
Outline Size
183(W)×141(H) ×5.9(D) mm
Bezel Area164.8(W)×124.3(H) mm
Brightness250 cd/m² (Typ.)
View Direction6 o'clock
Response Time10/15 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10)
Operating ModeTN, Normally White, Transmissive
Display Colors262K/16.7M 50% NTSC
Lamp Type3S9P WLED , 20K hours , Without Driver
Panel Weight241g (Typ.)
Frame Rate60Hz
Touch PanelWithout
Signal Interface
Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) , 50 pins FPC
Input Voltage
3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Environment
Operating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
8" tft lcd display features
faq
1.Q: Which sizes is available for the LCD Display in your factory?
A: Normally, we supply3.5“4.3”5“5.6” 7'' 8''9“ 10.1'' 10.2'' 13.3'' 14'' 15.6'' 18.5'' 21.5'' 23.6'' 24'' 27'' 32'' 43'' 49'' 55'' 65''. If customers need others size, we also supply such as 75'' 86''.
2.Q: Is the lcd display can make touch screen?
3.Q: If the customized do you support?
4.Q: How long is the delivery time?
5.Q:How about the warranty?
A: We supply one year warranty.
6.Q: What is the MOQ?
A: We supply 1pcs MOQ for testing and qualification.
7.Q: What package do you have?
A: Different kinds of package for options: Wooden case, Honey comb case, and Flight case.
Buy 8" Tft Lcd Display Ej080na-05b Mobile Phone Cell Phone Wled Backlight at wholesale prices