10.4 Inch Lcd Display Modules Tm104sdh01-00 Lcd Display Screens
Categories Industrial LCD Display Panel
Brand Name: Tianma
Model Number: TM104SDH01
Place of Origin: China
MOQ: 1 pcs
Price: Negotiable
Payment Terms: T/T, Western Union
Supply Ability: 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time: 7 Days
Packaging Details: Original packaging,conventional packaging
Size: 10.4 inch
product Type: LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Format: 800(RGB)×600 (SVGA) 96PPI
Active Area: 211.2 × 158.4 (H×V)(mm)
Outline: 236 × 176.9 × 5.9 (H×V×D) (mm)
Bezel Area: 215.0 × 162.0 (H×V)(mm)
Luminance: 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio: 400:1 (Typ.) (TM)
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Tianma 10.4 Inch Screen 800*600 Display Module Tm104sdh01-00 Lcd Display Screen Tm104sdh01
The TM104SDH01-00 is a 10.4-inch a-Si TFT-LCD LCD module from Tianma , which is equipped with a WLED backlight, no backlight drive, and no touch. Operating temperature is-20 ~ 70 C and storage temperature is-30 ~ 80 C. The display resolution is 800 (RGB) 600 (SVGA), the aspect ratio is 4:3 (width: height), and the pixels are arranged in RGB vertical bars. Its display area size is 211.2 (wide) 158.4 (height) mm, 236 (width) 176.9 (height) 5.9 (thickness) mm, 215.0 (width) 162.0 (height) mm, surface treatment is mist, Hard coating (3H), product net weight 288g. The TM104SDH01-00 has an LVDS (1 ch, 6-bit) signal interface, with a total of 20 pins, a terminal connection, and a drive screen voltage of 3.3V (Typ.). It has a typical vertical refresh rate of Fv of 60Hz. This product is applicable to industrial automation, electronic instruments, medical instruments and other industries.
product details
Model Name
TM104SDH01-00
Screen Size
10.4 inch
Screen Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Pixel Number
800(RGB)×600, SVGA, 96PPI
Arrangement
RGB Vertical Stripe
Active Area(mm)
211.2(W)×158.4(H) mm
Outline(mm)
236(W)×176.9(H) ×5.9(D) mm
Bezel Area(mm)
215.0(W)×162.0(H) mm
Surface
Clear
Brightness
400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio
400:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle
70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10)
Response Time
10/15 (Typ.)(Tr+Td)
Good View at
12 o'clock
Work Mode
TN, Normally White, Transmissive
Color Depth
262K 50% NTSC
Backlight
6S6P WLED , 30K hours , Without Driver
Net Weight
288g (Typ.)
Used for
Industrial Use ,medical
operating frequency
60Hz
Touchscreen
without
Signal Type
LVDS (1 ch, 6-bit) , 20 pins Connector
Voltage Supply
3.3V (Typ.)
Max. Ratings
Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
features
faq
1.Q: Which sizes is available for the LCD Display in your factory?
A: Normally, we supply3.5“4.3”5“5.6” 7'' 8''9“ 10.1'' 10.2'' 13.3'' 14'' 15.6'' 18.5'' 21.5'' 23.6'' 24'' 27'' 32'' 43'' 49'' 55'' 65''. If customers need others size, we also supply such as 75'' 86''.