PIC24FJ256GB406-I/PT Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
Categories Microcontrollers And Embedded Processors
Part Number: PIC24FJ256GB406-I/PT
Manufacturer: Microchip Technology
Description: IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64TQFP
Category: Embedded - Microcontrollers
Family: Embedded - Microcontrollers
Series: PIC® XLP™ 24F
Place of Origin: Original
MOQ: Negotiable
Price: Negotiable
Delivery Time: Negotiable
Payment Terms: T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 100000
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PIC24FJ256GB406-I/PT Specifications
Part StatusActive
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)