Audio Capacitance General Purpose Capacitor 680uf 25v UPL1E681M1012 125℃
Categories General Purpose Capacitor
Brand Name: UNICON
Model Number: UPL1E681M1012
Place of Origin: China taiwan
MOQ: Negotiable
Price: Negotiable
Payment Terms: D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram, L/C
Supply Ability: Available Quantity 30000 Pieces
Delivery Time: Negotiable
Part Number: UPL1E681M1012
Rated voltage (V.DC): 25
Capacitance (uF): 680
Case Size D x L (mm): 10*12
Leakage Current (uA): 3400
tanδ(P/Q): 0.12
ESR(mΩ max./20C 100KHz ~ 300KHz): 16
Attribute: SOLID CAPACITORS
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Range
  • Conductive Polymer Solid State Industrial Grade Electrolytic Capacitors 125℃ 10mm*12mm
  • LARGE CAN TYPE ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
App Characteristics
  • Series, Radial Lead, 125℃ High C/V
  • Low ESR & high ripple current capability
  • Endurance: 2,000 hours at 125℃
  • Capacitance range:25V
  • Rated capacitance:680UF
  • Suitable for Switching Power supply, Inverter etc,Audio Capacitance
  • RoHS Compliant /Non-solvent proof type
Basic Data
ItemsCharacteristics
ManufacturerUNICON
Operating Temperature Range-55 + 125℃
Rated Voltage Range25V
Nominal Capacitance Range680UF
Size10mm*12mm
Capacitance Tolerance±20% (120Hz, 20℃)
Surge VoltageRated Voltage x 1.15
Dissipation Factor (tan δ)0.12 or less, Less than or equal to the specified value at 20C, 120 Hz
Surge Voltage TestThe capacitors shall be subjected to 1,000 cycles each consisting of charge with the surge voltage specified At 105℃ for 30 seconds through a protective resistor (R=1KΩ) and discharge for 5 minutes 30 seconds
MarkingWhite print on black sleeve
Failure Rate0.5% per 1,000 hours maximum (Confidence level 60% at 105℃)
DOWNLOAD DATASHEET
Application
  • Power supply filtering
  • Power supply
  • Inverter etc
  • Audio Capacitance
  • Automotive power supply
  • concert
  • network communication
  • New energy
  • household appliances
  • 3C digital
  • automotive electronics
  • measuring instruments
Order Process
Add Parts to RFQ formSubmit RFQWe reply within 24 hours
You confirm orderPaymentShip out your order
Dimension
Product diagram
​​
Buy Audio Capacitance General Purpose Capacitor 680uf 25v UPL1E681M1012 125℃ at wholesale prices