EPD E Ink LCD Display with PCAP Touch Screen 101.8 × 138.4mm ED060SCM Model
Categories E Ink LCD Display
Brand Name: PVI
Model Number: ED060SCM
Certification: Rohs,CE,FCC
Place of Origin: China
MOQ: 10pcs
Price: Negotiation
Payment Terms: T/T,W,Western Union,MoneyGram
Supply Ability: 3000pcs per week
Delivery Time: 4-5 working day
Packaging Details: Industrial packing
Quality: Brand new Original
Package: Original industrial packing
Version: original verion without touch panel
color: white and black
meterial: glass
touch panel: PCAP
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PCAP Touch Screen E Ink Display , 101.8 × 138.4mm ED060SCM E Ink Devices
Feature Of LCD Display Module
l High IP Rating IP65, good waterproof and dust resistance, suitable for every condition.
l Good heat dissipation with fans and using meanwell power supply, long lifespan.
l You can adjust the resolution by change modules directly, this can save your cost and labor.
l 250x250mm module, compatible with various pitches such as PH2.6/PH2.9/PH3.9, high selectivity
l High-precision and ultra-practical design, 500x500/1000mm cabinet, light and easy to assemble
  • PVI
  • Model Name ED060SCM
  • Screen Size 6.0 inch
  • Screen TypeEPD, EPD
  • Pixel Number600×800 (SVGA)
  • ArrangementRectangle
  • Active Area(mm)90.6 × 122.4 (H×V)
  • Outline(mm)101.8 × 138.4 (H×V×D)
  • Viewing Angle-
  • Response-
  • Color DepthGrayscale
  • BacklightNo B/L
  • MassTBD
  • Used for
  • Refresh Rate-
  • TouchscreenPCAP
  • Signal Type
  • Parallel Data (8-bit) , Connector , 34 pins
  • Voltage Supply
  • 3.0V (Typ.)
  • Max. Ratings
  • Storage Temp.: -25 ~ 70 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
  • All Origianl product will be send to customer after full test one by one.
  • Spec details can be send to you via email ,please contact us.
Buy EPD E Ink LCD Display with PCAP Touch Screen 101.8 × 138.4mm ED060SCM Model at wholesale prices