STM8L101F3P6TR 8-Bit Microcontroller Unit 8KB Flash Memory 16MHz TSSOP-20 Package
Categories MCU Microcontroller Unit
Brand Name: STMicroelectronics
Model Number: STM8L101F3P6TR
Place of Origin: Multi-origin
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1-7days
Packaging Details: Standard
Product Type: MCU Microcontroller Unit
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer Product Number: STM8L101F3P6TR
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time: 1-7days
Detailed Description: STM8 STM8L EnergyLite Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
1. STM8L101F3P6TR: a low-power 8-bit microcontroller
2. Core: STM8L101 core with enhanced STM8 core architecture
3. Flash memory: 4K bytes
4. RAM: 128 bytes
5. Clock rate: up to 16 MHz
6. Operating voltage: 2.95V~5.5V
7. Operating temperature: -40℃ ~ 85℃
8. Peripherals: 16-bit Timer, UART, SPI, I2C, A/D Converter
9. Package: 20-TSSOP
Product Status
Active
Core Processor
STM8
Core Size
Speed
16MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Infrared, POR, PWM, WDT
Number of I/O
18
Program Memory Size
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
2K x 8
RAM Size
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package
20-TSSOP
Base Product Number
Why buy from us >>> Fast / Safely / Conveniently
How to buy >>>
• Contact us by email & sent your inquire with your Transport destination .
• Online chat, the commissioner would be responded ASAP.
Service >>>
• We are committed to providing fast, convenient and safe transportation service to global buyer.
Buy STM8L101F3P6TR 8-Bit Microcontroller Unit 8KB Flash Memory 16MHz TSSOP-20 Package at wholesale prices