Programmable Chip IC EP1C12F256I7N 256Kb Flash Memory 7Bit IO Efficient Performance
Categories Programmable IC Chip
Brand Name: Intel
Model Number: EP1C12F256I7N
Place of Origin: Multi-origin
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 99999
Delivery Time: 1-7days
Packaging Details: Standard
Product Status: Obsolete
Number of LABs/CLBs: 1206
Number of Logic Elements/Cells: 12060
Total RAM Bits: 239616
Number of I/O: 185
Voltage - Supply: 1.425V ~ 1.575V
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Product Listing:
Product Name: EP1C12F256I7N Programmable IC Chip
Features:
• High-density architecture
• Low power consumption
• Embedded RAM blocks
• High-speed transceivers
• Supports configuration via on-chip Flash memory
Package Type: VQFP
Pin Count: 256 pins
Operating Temperature Range: -40°C to +85°C
Supply Voltage Range: 1.14V to 1.26V