MAX22501EATA+T Electronic Components IC Transceiver Data Surface Mount 100Mbps
Categories Electronic Components IC Chips
Brand Name: ADI / MAXIM
Model Number: MAX22501EATA+T
Place of Origin: original
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 999999
Delivery Time: 1 - 3 days
Packaging Details: standard
Mounting Type: Surface Mount
Type: Transceiver
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case: 8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package: 8-TDFN (3x3)
Voltage - Supply: 3V ~ 5.5V
PN: MAX22501EATA+T
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
MAX22501EATA+T Electronic
Components IC Chips 8-SOIC Package Transceiver Half Data Rate 100Mbps
Product Status
Active
Type
Transceiver
Protocol
RS422, RS485
Number of Drivers/Receivers
1/1
Duplex
Half
Receiver Hysteresis
250 mV
Data Rate
100Mbps
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
8-TDFN (3x3)
Base Product Number
MAX22501EATA+T Overview
This LED driver IC features an enhanced 8-WDFN Exposed Pad package for driving common LEDs.In the Tape & Reel (TR) package, this receiver is mounted.Since this is a Transceiver can transceiver, many solutions can use it for a variety of functions.A Surface Mount-type PCB or development board can be used to place this wide receiver.Power supply requirements for this differential driver are 3V~5.5V.There can be up to 1/1 eligible receivers/drivers on the field at the same time with this electronic part.The operating temperature of this ic receiver is -40°C~125°C. It is primarily designed for applications with low temperatures.You can search with MAX22501 to get more variants of this part, since it identifies the product type, temperature, package, etc.